Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Zaraďte vyšší rýchlostný stupeň s Accelerated Mobile Pages (AMP)

7.10.2015 oznámili Google, Twitter a WordPress vznik projektu Accelerated Mobile Pages, ktorého účelom bolo zrýchliť dobu načítania stránok na mobiloch a tabletoch. Projekt bol od začiatku ohlásený ako "open source", tzn. zapojiť sa mohli vývojári z celého sveta a prispieť tak k rýchlemu vývoju a rozšíreniu projektu. Na prvé prečítanie sa môže zdať, že chceme v tomto článku uverejniť včerajšie noviny, no až v tomto období dosahuje projekt úspešnosti a stupňa vývoju, ktorý by mal zaujímať široké masy. No najprv si rozoberieme dôvody, pre ktoré vôbec vznikol.

Žijeme v rýchlej dobe a najmä vo svete internetu je rýchlosť nesmierne dôležitá. Nám to veriť nemusíte, no podľa záverov prieskumu samotného Google, odchádza až 53% ľudí z web stránky, pokiaľ sa im nenačíta do troch sekúnd. Toto je problémom najmä na mobilných zariadeniach, ktoré ešte stále trpia nižšou rýchlosťou pripojenia ako klasické počítače. Projekt AMP je teda odpoveďou na tento problém a od svojho vzniku spojil pozoruhodný počet globálnych hráčov - od spomínaného Google, Twitteru a WordPressu, cez Reddit, Bing, eBay alebo Pinterest. Okrem toho začali technológiu AMP využívať viaceré média svetového mena ako napríklad CNN, The Guardian, The New York Times, The Washington Post, Wired.com, Gizmodo.com a ďalší. O čo teda konkrétne ide? 

"AMP friendly" weby majú upravený zdrojový kód tak, aby  sa špeciálne na mobiloch a tabletoch načítal rýchlejšie. V podstate môžeme povedať, že je zdrojový kód ochudobnený o veci, ktoré ho zväčšujú a tým pádom vedú k spomaľovaniu načítania stránky. Od začiatku bolo problémom to, že práve veci, ktoré spomaľujú načítanie, obvykle zlepšujú zážitok užívateľa. V tomto smere máme na mysli napríklad sofistikované funkcie využívajúce Java script a grafiku ako takú. Tej sa dotýkajú aj reklamy - bannerová inzercia - a v tomto smere je pochopiteľné, že inzerenti by neboli šťastní, keby ich AMP "vyšachovalo" z hry. V tomto bode vývoja sú však obe veci viac-menej vyriešené a po viac ako roku od spustenia prichádzajú na radu prvé čísla:
 

  1. AMP stránky sa načítajú priemerne štyri krát rýchlejšie
  2. Gizmodo.com vzrástol počet zobrazených stránok o 50%
  3. Wired.com vzrástla miera prekliku z vyhľadávania Google o 25%
  4. The Miami Herald tvrdí, že užívatelia prichádzajúci cez AMP stránky strávia na webe o 10% viac času ako ostatní
  5. Slate.com vzrástol počet unikátnych návštev o 44%
  6. 80% webov oslovených v rámci štúdie DoubleClick potvrdilo nárast návštevnosti


Presvedčivé? Určite. No dokonalosť celého konceptu narúšajú dve veci:

  1. integrovanie AMP do web stránok nie je také jednoduché, ako autori projektu naznačujú. WordPress síce má vyvinutý vlastný plugin, ktorý sa o všetko postará sám, no pre ostatných môže predstavovať implementácia AMP do zdrojového kódu zopár desiatok hodín práce.
  2. rýchlosť pripojenia neustále stúpa a je otázne, dokedy bude mať AMP opodstatnenie
Blog
Top