Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Zakázané SEO techniky

Mnohí sú schopní v honbe za prvými pozíciami vo vyhľadávaní spraviť čokoľvek. Pravda je totiž trpká - kvalitná optimalizácia na Google je mravčia práca, beh na dlhé trate, ktorý preverí trpezlivosť človeka. Špekulanti teda prichádzajú s rôznymi "skratkami" podceňujúc inteligenciu algorytmu Google. Výsledkom však môže byť (a často krát je), že sa ocitnete na čiernej listine Google, čo znamená, že sa Váš web prestane zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania. Vyvarujte sa teda vo vlastnom záujme nižšie uvedených vecí:
 

1. prílišné používanie kľúčových slov v texte

Pokiaľ v jednej normostrane textu (1800 znakov) použijete sto krát kľúčové slovo o piatich znakoch, nepomôžete si. Neocenia to čitatelia textu a už vôbec nie Google, ktorý dnes dokáže s prehľadom odhaliť tento lacný trik a penalizovať Vás zaň. 
 

2. skrytý text

Ak vás pri prvom bode napadlo riešenie, ktoré opíšeme v druhom bode, hneď naňho zabudnite. Zasypať čierny podklad web stránky kľúčovými slovami v čiernom farebnom prevedení, možno rieši problém kvality textu z pohľadu užívateľa. No v momente, keď na Vašu stránku zavíta Google, máte problém. V tomto prípade už nehrozí len penalizácia v podobe odsunutia Vášho webu na zadné pozície výsledkov, v tomto prípade si koledujete o výmaz z vyhľadávania ako takého.
 

3. duplicitný obsah

Všetci dnes hovoria o "content marketingu" a o tom, aký je dôležitý. Treba mať kvalitne spracované texty na webe, často blogovať, atď. Takže stačí prebrať obsah z iného webu a vydávať ho za svoj. Prípadne zo zahraničnej stránky, preložiť ho v Google Translatore a vybavené, správne? 

Žiaľ, takto to už tiež nefunguje. S preberaním obsahu z cudzích zdrojov nie je problém, pokiaľ v tom obsahu linkujete na tento zdroj. Rovnako je rizikové "trochu poprehadzovať slovosled" a tváriť sa ako pôvodný autor. Google je už skrátka príliš chytrý na to, aby sa dal oblbnúť takýmito kľučkami. A navyše, prečo aj? Ak vytvárate obsah odvodený od iných zdrojov, ktoré sú v danej oblasti autoritou, a venujete im v článku link, môžete len získať. Google tým ukážete, že sa orientujete v danej oblasti a ste "k veci". Okrem toho je to skrátka otázkou slušnosti.
 

4. linkbuildingové schémy

Zisk kvalitných spätných odkazov je asi najťažšou disciplínou SEO a práve v tejto oblasti ponúka trh zázračné riešenia od výmyslu sveta. Pri písaní tohto článku nám zabralo cca tri minúty, kým sme našli "odborníkov" ponúkajúcich zisk "40 000 kvalitných odkazov", iní zasa ponúkali "len" 30 000 (kvalitných) odkazov a dalo by sa pokračovať. Opäť ide o naivné riešenie komplexného problému, ktoré nevedie nikam. V lepšom prípade vyskočíte na krátku dobu hore, v reálnejšom prípade si uškodíte. 40 000 nezmyselných odkazov s prehľadom vyváži zopár kvalitných, na tematicky príbuzných weboch, ktoré v danom segmente predstavujú autoritu. Treba sa len posnažiť, byť kreatívny alebo ponúknuť kvalitnú protihodnotu.


To sú najzákladnejšie "black hat" SEO techniky, s ktorými sme sa stretli vo svojej praxi. Názory odbornej verejnosti sa rôznia v niekoľkých ďalších otázkach a pri prieskume na tento článok sme našli aj niekoľkých autorov označujúcich za "black hat" techniky postupy, ktoré používame bežne a s veľkým úspechom pri našich klientoch. Vo všeobecnosti však platí jedno - ak ste dostali zázračný nápad, ktorým môžete dosiahnuť za pár týždňov to, čo normálne trvá mesiace, mali by ste najprv vygoogliť jeho reálny efekt. Nemôžete totiž zabúdať na jedno - idete "proti" nosnému produktu jednej z najväčších spoločností na svete. A ako sme niekoľkokrát zopakovali v tomto článku - Google naozaj nie je hlúpy :) 

Blog
Top