Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

MALÝ SLOVNÍK POJMOV

Prehabali sme naše archívy, pátrali v pamäti a rozhodli sme sa pre Vás spísať slovník pojmov, s ktorými sme počas našej praxe pracovali, a ktoré sme opakovane museli klientom vysvetlovať. Priebežne to budeme dopĺňať, v závislosti od úspechu nevylučujeme ani knižné vydanie :)

.gif 

Formát umožňujúci základné animácie, predovšetkým rotácie obrázkov, krátke videá a pod.
 

.jpg 

Formát typický pre obrázky.
 

.png 

Formát typický pre obrázky umožňujúci zachovať obrázku priesvitné pozadie.
 

.swf 

Koncovka Flash súboru.
 

Animačné technológie 

Predovšetkým Flash a Silverlight (málo využívaný produkt spoločnosti Microsoft). Ide o technológie umožňujúce vytváranie animácií, filmov, videí alebo multimediálnych prezentácií.
 

Banner 

Statická alebo dynamická reklama.
 

Banner manager 

Funkcia umožňujúca správu obsahu reklamných plôch nachádzajúcich sa na web stránke.
 

CMS system 

Alebo aj “Content Management System”, t.j. system pre správu obsahu web stránky umožňujúci meniť, mazať alebo rozširovať obsah webu.
 

Doména 

Adresa, na ktorej sa nachádza obsah Vašej web stránky v znení názovdomény.koncovka
 

Flash 

Technológia, resp. grafický program umožňujúci vytváranie 2D a 3D animácií a aplikácií.
 

Google Adwords 

PPC reklamný systém od spoločnosti Google. Reklamy sa zobrazujú buď vo vyhľadávaní (Google.com/.sk/.cz, atď.), alebo v obsahovej sieti, tzn. na web stránkach, ktoré sú súčasťou systému Google Adwords a povoľujú zobrazovanie týchto reklám vo svojom obsahu. Platí sa za kliky, nie za zobrazenia.
 

Jednosmerný odkaz 

Osoba A umiestni na svoju web stránku odkaz na web stránku osoby B. Jednosmerné odkazy sú veľmi účinné z hľadiska SEO.
 

Licencovaná fotografia 

Fotografia so zakúpením ktorej nadobúda klient práva na jej používanie.
 

Linkbuilding 

Služba, ktorá je obvykle súčasťou SEO optimalizácie a spočíva v sprostredkovaní výmeny spätných alebo jednosmerných odkazov medzi klientovým webom a treťou stranou, tzn. klient umiestní na svoj web odkaz na web niekoho iného a ten umiestni na svoj web odkaz na klienta.
 

Login 

Prihlásenie sa (do stránky / e-mailu / administrácie / intranetu,...).
 

Metatag 

Programovací element, ktorý najčastejšie slúži ku špecifikácii popisu web stránky, autora web stránky, kľúčových slov a podobne. Nie je viditeľný pre návštevníka web stránky, najväčšie použitie má pri SEO optimalizácii.
 

Newsletter 

Funkcia umožňujúca rozosielanie reklamných emailov užívateľom, ktorí súhlasili s ich prijímaním.
 

Ochranný vodoznak 

Ochranný prvok používajúci sa na obrázkoch vyskytujúcich sa na web stránkach. Ide o automatické umiestnenie vodoznaku (logo, nadpis, čokoľvek) na obrázok tak, aby prišlo k trvalému označeniu obrázku pôvodným majiteľom a tým pádom zamedzeniu jeho zneužitia.
 

Orezové značky 

Súčasť prípravy grafických podkladov na tlač. Vymedzujú líniu, po ktorej má byť daný súbor po vytlačení orezaný.
 

Page Rank 

Hodnotenie web stránok z pohľadu Google. Ide o stupnicu od 0 do 10, pričom desať je najviac.
 

PPC reklamy 

PPC – “Pay Per Click” – efektívna forma internetovej reklamy spočívajúca v tom, že inzerent platí iba za počet klikov na svoju reklamu, nie za počet zobrazení svojej reklamy.
 

Internetový prehliadač 

Softvér, ktorý máte nainštalovaný vo svojom počítači a slúži na surfovanie internetu. Napríklad Google Chrome, Mozzila Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer,...
 

SEO optimalizácia 

Optimalizácia web stránky pre internetové vyhľadávače, predovšetkým Google. Účelom je upraviť web stránku tak, aby vyhovovala kritériám vyhľadávačov, vďaka čomu sa bude zobrazovať na lepších pozíciách vo výsledkoch po zadaní relevantných kľúčových slov.
 

Spádavky 

Používajú sa v prípade, že má grafika vypĺňať celú plochu printového materiálu vrátane okrajov, ako tolerancia nepresnosti pri orezávaní.
 

Spätný odkaz 

Odkaz na web stránku A umiestnený na web stránke B s možnosťou prekliku na web stránku A.
 

Streamovanie videí 

Funkcia umožňujúca pridanie videa na web stránku, pričom obsah videa nie je uložený priamo na serveroch na ktorých je uložená web stránka, na ktorú je toto video pridané, ale je „streamovaný“ (prenášaný) z iného serveru.
 

URL adresa 

Internetová adresa na ktorej sa nachádza obsah web stránok v znení http://www.nieco.koncovka/
 

Užívateľská zóna 

Rozhranie na webe v rámci ktorého sa nachádzajú rôzne funkcie (alebo rozšírený obsah), ktoré sú prístupné iba pre registrovaných užívateľov web stránky.
 

Validácia kódu 

Úprava kódu web stránky tak, aby bol v zhode s celosvetovo platnými štandardmi kódovania W3C.
 

Vyhľadávač 

Internetová služba (napr.:Google) umožňujúca vyhľadávať v rámci siete internetu web stránky s relevantným obsahom voči užívateľom zadaných kľúčových slov.
 

Webhosting

Súbor služieb umožňujúcich technickú prevádzku Vašej web stránky, predovšetkým ide o poskytovanie virtuálneho priestoru v ktorom je uložený Váš web a Vaše e-maily.
 
Blog
Top