Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Prečo (ne) mať "šablónový" web

Asi nemusíme hovoriť, že agentúra ako sme my - všetky naše výstupy staviame zásadne na vlastných systémoch - nemá "šablónové weby" v obľube. No prečo nebyť objektívny a nespísať o nich blog? Napokon, všetko má vždy svoje pre aj proti a možno napokon samých seba presvedčíme o tom, že nie sú až tak zlé :)

STRUČNÝ ÚVOD DO PROBLEMATIKY

"Šablónové weby" sú stránky, ktoré sú založené na CMS systémoch / platformách, ako napríklad Wordpress (najobľúbenejší), Joomla!, Webnode, v prípade eshopov Prestashop, Zencard a mnohé ďalšie. Líšia sa svojou komplexnosťou, užívateľskou náročnosťou, rozšírenosťou, atď. V princípe ponúkajú každému možnosť vytvoriť si svoju web stránku, pri niektorých to zvládne úplný laik, pri iných je už potrebné mať aspoň základné znalosti programovania - v závislosti od výsledku, ktorý chcete dosiahnuť. Základná verzia je obvykle zadarmo a platia sa len extra funkcie a rozšírenia. Dôvod, pre ktoré ich voláme "šablónové" je, že si v drvivej väčšine prípadov volíte z predpripravených riešení a tie si potom implementuje alebo upravujete podľa svojich predstáv (alebo skôr podľa možností danej platformy).

DIZAJN

Tu by sme to rozdelili do dvoch skupín:

  1. platformy, v ktorých si vyberáte z predpripravených dizajnov, prípadne si viete (resp. Vám niekto dokáže) implementovať vlastný dizajn na hotovú platformu
  2. platformy, v ktorých si svoj web vyskladáte z rôznych elementov, viete napríklad meniť farby, pridať obrázok do hlavičky, svoje logo a podobne


Začneme druhým variantom - tu sa neštítime povedať, že výsledok obvykle pôsobí lacno a nekvalitne. Na druhú stranu, sú určité typy/formy podnikania, pri ktorých je to, povedzme, znesiteľné a dôležité je len akoukoľvek formou odovzdať informácie o svojej ponuke. Na tretiu stranu - veríme, že ak chce byť v čomkoľvek špička, treba sa odlíšiť a preto je druhý variant neprijateľný.

Prejdime k tomu prvému: Predpripravené dizajny sú často krát kvalitné a cenovo dostupné. Nevýhodou je, že zvyknú byť poplatné trendom, tuctové a môže sa Vám stať, že niekoľko krát narazíte na web, ktorý je (takmer) na nerozoznanie od toho Vášho. Pokiaľ máte unikátny produkt, môže byť...  Aj keď by nebolo zlé unikátnosť svojho produktu podporiť jeho unikátnou prezentáciou. Pokiaľ máte produkt, ktorý "sa teší" veľkej konkurencii, mali by ste začať tým, že sa poriadne odlíšite. Verte nám, tá investícia za to stojí. V tom prípade si necháte navrhnúť vlastný dizajn, ktorý by ste chceli implementovať na existujúcu platformu a o tom si povieme v ďalšom bode. 

FUNKČNOSŤ

Výhodou je, že máte kopu veci pripravených na použitie a aj náročnejšie funkcie môžu byť k dispozícii na pár klikov, zatiaľ čo inde by ste museli za ich vývoj alebo implementáciu platiť vysokú sumu. Problémy začnú vyvstávať až v momente, kedy začnete prichádzať s vlastnými požiadavkami. Tie sú buď skrátka nemožné, alebo sú možné a za príplatok, a aj to často krát v podobe, v ktorej Vám nevyhovujú. A tu nadviažeme tam, kde sme skončili v predošlom bode - vlastný dizajn. 

V minulosti sme tri krát na naliehanie klienta prikývli na požiadavku postaviť web stránku na WordPresse, resp. Joomle. Službu programovania sme outsourceovali od iných spoločností, ktoré sa, údajne, tvorbou WordPress / Joomla! webov zaoberali profesionálne. Po dodaní dizajnu robeného na mieru klientovi sme však narážali na množstvo prekážok ohľadom predvolených možností systému. Jednoducho nebolo možné naprogramovať to presne podľa našich predstáv. Vždy síce išlo o detaily, no detaily tvoria celky, vďaka detailom je možné vystúpiť z radu a byť lepší než ostatní. Dnes už vieme, že možné to bolo, no vyžadovalo si to dodávateľa na expertnej úrovni a je otázne, či budete mať to šťastie a narazíte na niekoho, kto tvrdí a zároveň skutočne je expertom.

OSTATNÉ FAKTORY

Je ich mnoho, no my radi šetríme papier aj pixely, preto uvedieme iba dva hlavné:

1. FLEXIBILITA PRI VOĽBE DODÁVATEĽA

Toto je nesporné plus, dokonca asi to najväčšie, prečo mať web postavený na jednom zo systémov, ktoré sme spomínali vyššie. Máte web postavený na Wordpresse? Stačí si nájsť dodávateľa, ktorý s ním má skúsenosti a môže nadviazať tam, kde ten minulý skončil. Bez toho, aby sa musel orientovať v cudzom kóde a museli ste eventuálne prerábať celú stránku.

2. ADMINISTRÁCIA

A toto je zasa nesporné mínus. "Šablónové" weby sa vo väčšine prípadov vyznačujú ťažkopádnou ovládateľnosťou, "vďaka" ktorej vedia aj jednoduché úkony zabrať nenormálnu dobu. Práve v písania tohto článku sa nám ozval jeden záujemca, ktorý chcel prejsť na náš systém, pričom nám tvrdil, že mu trvá jednu hodinu pridať na svojom súčasnom webe novú referenciu. Predpokladáme, že hodina to reálne nebola, pravdepodobne ani nie dvadsať minút, nech aj desať - stále je to šialene veľa (aspoň na naše pomery). Vyplýva to z toho, že vyvinutejšie platformy majú vo svojom základe ohromné množstvo funkcií, ktoré však väčšinu užívateľov iba zaťažia, pretože ich buď nepotrebujú, alebo ich nedokážu obsiahnuť. Potom sú tu samozrejme jednoduchšie platformy, pri ktorých je editácia obsahu hračkou, no tie často patria do druhej kategórie, ktorú sme spomínali v bode "Dizajn". 

NÁŠ NÁZOR

Ste malý, začínajúci biznis s lokálnym dosahom? Vtedy "šablónový web" môžeme odporúčať. Je cenovo dostupný, rýchlo hotový a postačí. Máte vynikajúci produkt a obmedzený rozpočet? Aj vtedy "šablónový web" môžeme odporúčať. Je cenovo dostupný, rýchlo hotový a postačí. 

Skrátka, majú svoje pozitíva, ostatne preto ich používajú milióny ľudí po celom svete. Miesto toho, aby sme teraz znova vymenovali ich negatíva, popíšeme modelovú situáciu z našej praxe, kedy sme redizajnovali šablónový web klienta a nasadzovali ho na našu platformu:

Klient si stránku zriadil v začiatkoch svojho podnikania, kedy mu stačila a bol rád, že nejakú vôbec má. Nevadila mu náročnejšia administrácia, mal viac času sa s tým "hrajkať". No ako čas plynul a biznis rástol, bolo priestoru na zdĺhavé aktualizácie čoraz menej. Popri tom naberal konkrétnejšiu predstavu o tom, ako by jeho stránka mala vyzerať na to, aby predčil svoju konkurenciu. Dostával nové a nové nápady a narážal s nimi na čoraz viac stien. Biznis sa mu medzičasom rozbehol do takej miery, že si dokázal vymedziť rozpočet na web stránku skutočne na mieru, s unikátnym dizajnom a atraktívnymi funkciami. So súčasným webom mu došla trpezlivosť, kontaktoval nás a my sme mu taký web spravili :)

Blog
Top