Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

POZOR NA RANSOMWARE!

Hackeri majú novinku. Opäť o niečo účinnejšiu a opäť o niečo zákernejšiu, preto sme sa aj my rozhodli pridať sa k vlne osvety a referovať o nej vo forme tohto blogu. Z toho, čo sme sa dočítali, sa šíri rýchlo, preto odporúčame čo najskôr podniknúť zopár jednoduchých krokov, ktorými sa môžete vyhnúť komplikovaným problémom.
 

O čo ide

Jedná sa o tzv. "ransomware", ktorého názov je odvodený od slova "ransom", čo znamená v angličtine "výkupné". Princíp je jednoduchý - do počítaču alebo iného zariadenia (áno, aj smartfónu alebo tabletu) sa Vám dostane vírus. Následne Vám zašifruje všetky dáta a Vám sa zobrazí na monitore / displeji informácia o tom, že sa k nim už nedostanete, pokiaľ nezaplatíte výkupné. Zásadne vo virtuálnej mene známej ako Bitcoin, vďaka čomu si útočník užíva komfortu anonymity. Obvykle je k požiadavke pripojená aj lehota, po ktorej sa výkupné navýši, prípadne je po jej uplynutí ponuka neplatná a Vy sa k svojim dátam už nedostanete. Priemerne sa suma za výkupné údajne pohybuje na úrovni cca 300 dolárov, no v prípade útokov na firmy môže exponenciálne stúpať.
 

Ako môžete ransomware dostať

Žiaľ, spôsobov je už viac, než len prostredníctvom SPAMu. Obzvlášť smartfóny a tablety sú náchylnejšie na nakazenie vírusmi, podobne sú na tom chytré televízory. SPAM však stále platí za najväčší zdroj šírenia, preto odporúčame neotvárať prílohy pofidérnych mailov z cudzích e-mailových adries, či už sú písané v angličtine alebo slovenčine. Naši klienti si už zvykli, že sa na nás môžu obrátiť aj s otázkou, či je alebo nie je nejaký e-mail SPAM, preto ak si nie ste istý, odporúčame opýtať sa svojho poskytovateľa, prípadne sa stať našim zákazníkom :)
 

Ako sa brániť

Opatrnosť je jedna vec, investícia druhá. V súčasnej dobe by už kvalitný antivírus nemal chýbať v žiadnom počítači, obzvlášť tom, ktorý je používaný na prácu. Ide o investíciu rádovo v desiatkach eur ročne, no v konečnom dôsledku Vám môže ušetriť omnoho, omnoho viac.
Druhou, nemenej dôležitou vecou sú pravidelné zálohy Vašich dát. Odporúčame aspoň raz za 2-3 dni na externý disk, ktorý za normálnych okolností nie je pripojený k počítaču ani na wifi. Toto sa oplatí nielen kvôli ransomware, ale aj kvôli bežnej prevencii. 
 

Čo robiť, ak ste už vírus dostali

Na jednej strane je jasné odporúčanie orgánov - neplatiť. Vychádzajú z princípu, že ak ľudia nebudú platiť, ransomware stratí význam. Tento postoj chápeme, no popravde nám príde naivný. No aby sme oficiálny postoj prezentovali v plnej miere - odporúčanie znie okamžite vypnúť počítať a vymontovať z neho harddisk, ktorý treba bezpečne uschovať. A potom len čakať, kým sa na daný ransomware nájde riešenie, tzn. dešifrovací kľúč. V minulosti sa to už pár krát podarilo, no v závislosti od toho, ako dôležité dáta na disku máte, je toto riešenie (ne)prijateľné. 
Druhou možnosťou je výkupné zaplatiť. V tom prípade Vám útočník (možno) pošle dešifrovací kľúč a je problém vyriešený. "Možno" uvádzame preto, že sa tak údajne stane iba v troch zo štyroch prípadov. Tak si z toho vyberte :) 
 
Preto na záver pripomíname: prevencia, prevencia, prevencia,...
 
Blog
Top