Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Optimalizácia webov na mobily

Optimalizácia webov na mobily a tablety, inak nazývaná aj ako "responzívny dizajn" je dnes absolútnou nutnosťou. Preto je zarážajúce, koľko webov ju ešte nemá, o to viac, že niektoré z nich sú nové. V tomto článku si povieme, prečo ju musíte mať a prečo to už inak nebude.
 
V prvom rade treba povedať, že v tomto ohľade výnimočne neexistujú dve strany mince. Jednoducho nie je dôvod, pre ktorý by ste svoj web nemali mať optimalizovaný na mobily, a naopak, existuje množstvo dôvodov, prečo áno. 
 
Predovšetkým sú tu jasne hovoriace štatistiky používania. Tie sme napokon v reálnom čase mohli sledovať aj my - ešte pred pár rokmi bola optimalizácia na mobily niečo, čo si od nás nechali vysvetliť len pokrokovejší klienti. Dnes už je to vec, na ktorú sa dopytuje v podstate každý nový záujemca o naše služby. Podľa veľkého štatistického reportu, ktorý zverejnil portál comscore.com   trávili ľudia v roku 2015 65% všetkého času online na mobiloch a tabletoch, zatiaľ čo len 35% pripadlo počítačom. Hlavne je potrebné zdôrazniť klesajúci trend zastúpenia počítačov, nakoľko oproti roku 2013 stratili dvanásť percent. S ohľadom na to, že počet vlastníkov smartfónov naďalej vytrvalo stúpa a pomaly sa doťahuje na počet vlastníkov počítačov, nie je dôvod predpokladať, že by sa tento trend zastavil. Práve naopak. 
 
Mobily a tablety sú považované za platformu budúcnosti. Úprimné - nám to až takú veľkú radosť nerobí, radi robíme pekné weby a tie lepšie vyniknú na veľkom monitore, ako malom displeji :) No nedá sa nič robiť. Napokon aj tie najväčšie online retailové spoločnosti sa už dlhodobo orientujú na to, ako postaviť weby, ktoré budú schopné generovať čo najväčšie predaje práve na mobiloch a tabletoch. Je to výzva, k dispozícii je omnoho menej priestoru, na druhej strane je však obrovské množstvo benefitov - predovšetkým lepšie cielenie reklamy v závislosti od polohy užívateľa a taktiež lepšie štatistiky reakcií mobilných užívateľov na reklamy. Napríklad Nectafy prišlo so štatistikou, podľa ktorej až 88% užívateľov osobne navštívi, alebo kontaktuje lokálny biznis do 24 hodín odkedy ho dohľadali prostredníctvom mobilu. Tým biznisom by ste mali byť Vy.
 
A potom, ostatne ako vždy, je tu všemocný Google. Ten priraďuje vyššiu hodnotu webom, ktoré sú optimalizované na mobily a tablety, najmä pokiaľ sú z takýchto zariadení vyhľadávané. To v praxi znamená, že sa Vaša stránka môže zobraziť na lepšom mieste ako stránka Vašich konkurentov, ktorá nemá responzívny dizajn. A každá konkurenčná výhoda sa predsa ráta.
 
Ak by ste náhodou stále neboli presvedčení, máme pre Vás jednu štatistiku na výstrahu od McKinsey & Company: údajne sa 61% užívateľov nevráti na web stránku, pokiaľ mali problémy pri jej ovládaní a 40% z nich automaticky zamieri ku konkurencii. To hádam nedopustíte :)
 
Blog
Top