Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

O fotobankách

Najjednoduchším spôsobom prídete ku kvalitnému obrazovému materiálu prostredníctvom fotobanky. A zatiaľ, čo pôvodne začínali iba ako databázy fotografií a ilustrácií, v posledných rokoch k nim pribudli rýchlo sa rozrastajúce knižnice videí, v niektorých prípadoch aj hudby. Pričom vo všetkých týchto oblastiach nájdete prakticky čokoľvek hľadáte, veď napríklad shutterstock.com uvádza na svojom webe v čase písania tohto článku viac ako 125 miliónov položiek.

Fotobanky sa líšia na základe rozsahu svojej ponuky, prepracovanosti vyhľadávania a kvalite materiálu, ktorý v nich nájdete. V prípade posledného kritéria sa potom delia na „štandardné“ fotobanky a tie, ktoré ponúkajú exkluzívny obsah so striktne definovanými právami jeho použitia. A zatiaľ čo pri „štandardných“ fotobankách zaplatíte za obrázok okolo 10 €, v tých exkluzívnych si môžete pripraviť päťdesiatnásobok. No dostanete tak obsah, ktorý u konkurencie len tak skoro neuvidíte :)

Okrem toho o cene rozhoduje aj rozlíšenie fotografie a spôsob, akým ju chcete použiť. Napríklad, pokiaľ hľadáte motív na použitie v reklamnej kampani, odporúčame si pozorne prečítať licenciu k danej fotografii. To isté platí pre použitie v printových materiáloch – viaceré fotobanky prispôsobujú licenciu počtu kusov, na ktorých by mala byť daná fotografia alebo ilustrácia vytlačená.

Nižšie uvádzame fotobanky, s ktorými máme dobré skúsenosti a predstavujú špičku celého priemyslu.

Istockphoto.com

Spadá pod Getty Images (o tých nižšie) a je našim obľúbeným zdrojom. Síce nemá tak širokú ponuku ako shutterstock.com, no podľa našich skúseností je kvalitnejšia. V čase písania tohto článku ponúkajú dva paušály – za 85 € mesačne môžete mesačne stiahnuť desať obrázkov z celej knižnice, resp. za 35 € obrázky z kolekcie „Essentials“. Okrem toho si môžete nakúpiť aj kredity, za ktoré viete „vymeniť“ konkrétne fotografie (hodí sa, ak potrebujete kúpiť len zopár motívov).

Viac informácií na http://www.istockphoto.com/plans-and-pricing

Shutterstock.com

Svojou ponukou jednoznačne dominuje, no podľa nášho názoru ide často na úkor kvality. No ak máte trpezlivosť prehrabávať sa aj prácami, ktoré by ste si sotva kúpili, môžete príjemne ušetriť. Shutterstock má priaznivo nastavené ceny – päť obrázkov dostanete už za 49 € a 25 za 229 €. Ešte lepšie sú nastavené ich paušály – pri najdrahšom síce zaplatíte 159 € za mesiac, no môžete si stiahnuť až 750 súborov. 

Viac informácií na https://www.shutterstock.com/cs/subscribe?clicksrc=header

Fotolia.com

Aj Adobe má svoju vlastnú fotobanku a pokiaľ ide o ceny paušálov, má takmer identickú politiku ako shutterstock.com . Okrem toho ponúkajú aj možnosť kúpy kreditov, alebo balíkov fotografií. V tom prípade sa počet kusov v rámci ceny odvíja od rozmeru, v ktorom ich stiahnete. Z hľadiska ponuky predstavuje podľa nášho názoru Fotolia.com kvalitatívny medzistupeň medzi prvými dvoma fotobankami.

Viac informácií na https://eu.fotolia.com/Info/Subscription/Monthly


Dreamstime.com

Cenovo podobná ako shutterstock.com – za 162 € na mesiac dostanete možnosť stiahnuť až 750 súborov. Na výber pritom máte z knižnice čítajúcej v čase písania tohto článku viac ako 58 miliónov položiek. Okrem toho máte aj tu možnosť kúpy kreditov, ceny začínajú na 14 €.

Viac informácií na https://www.dreamstime.com/credits


Exkluzívne fotobanky

Pokiaľ hľadáte obsah, ktorý inde neuvidíte, odporúčame gettyimages.com alebo offset.com, ktorý je projektom vyššie spomínaného shutterstock.com. V tomto prípade však môžete očakávať prvotriedne práce a k nim si treba pripraviť adekvátnu čiastku. To isté platí pre gettyimages.com, ktorý pre zmenu stojí za istockphoto.com . V oboch prípadoch sa ceny za jednu fotografiu hýbu na úrovni 400-500 €. Aj tu však máte možnosť ušetriť, napríklad offset.com ponúka balík desiatich fotografií za 4 760 €, pri ktorom ušetríte až 840 € :)

Viac informácií na https://www.offset.com/pricing


No ešte je tu jedna posledná možnosť – vziať situáciu do svojich rúk a vytvoriť si obsah sám. Viacerí naši klienti to tak pri rôznych príležitostiach spravili, možno sa inšpirujete :)

Blog
Top