Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Merajte návštevnosť webu s Google Analytics

V minulosti existovalo viacero systémov na meranie štatistík web stránok, no všetky napokon vytlačil jeden - Google Analytics. Suverénne najrozvinutejší a najprepracovanejší a ako to už v prípade Google chodí - zadarmo. Preto nás prekvapí, keď sa nám ešte aj dnes občas stane, že preberieme web, ktorý Analytics nainštalované nemá. A tak sme sa rozhodli spísať krátky blog, v ktorom ich predstavíme a vysvetlíme, prečo ich Vaša stránka jednoducho musí mať.
 

Prečo mať Google Analytics

V prvom rade preto, aby ste mali reálny prehľad o výkonnosti webu a neboli závislí len na tom, čo Vám povie Váš dodávateľ web stránky. Nemusíte byť pritom profík ani odborník. Rozhranie Google Analytics je pomerne jednoducho pochopiteľné, najmä ak uvážime rozsah informácií, ktoré dokáže poskytnúť. Nechýbajú nápovedy a všetko je to zabalené do pekného a prehľadného dizajnu. 

V druhom rade preto, že na základe štatistík, ktoré dokážu Analytics poskytnúť, viete dlhodobo zlepšovať svoju stránku a získavať tak viac klientov. Všetky tieto dáta sa hodia na dennej báze, no existuje hlavne jedna situácia, kedy zabolí, ak nie sú k dispozícii - redizajn web stránky. Google Analytics vedia spraviť z tohto úkonu presne cielenú operáciu, pretože je jasne vidieť, kde boli slabiny súčasného webu a staré chyby sa nemusia opakovať.
 

Ako začať používať Google Analytics

Na začiatok potrebujete mať Google účet, obvykle Gmailovú adresu. Ak máte, môžete sa prihlásiť priamo, ak nie, založíte si nový. Obe môžete spraviť tu - google.com/analytics , ide o rýchly a bezbolestný proces. To isté platí aj o zvyšku registrácie - jednoducho nasledujte kroky a vypĺňajte jednotlivé kolónky podľa inštrukcií. Vo výsledku Vám systém zobrazí kód, ktorý je potrebné vložiť do Vášho webu. Ten zašlite človeku alebo firme, ktorá sa Vám stará o stránky a nezabudnite dodať, že toto mal/i spraviť on/i automaticky. Po úspešnom vložení začne systém zbierať údaje a prvé výstupy by ste mali mať do 24 hodín. 

Druhá možnosť je rovno požiadať svojho poskytovateľa s tým, aby Vám po nainštalovaní sprístupnil dáta. Na to opäť potrebujete mať aktívny Google účet (napr. spomínaný Gmail).
 

Čo môžete sledovať v Google Analytics

Dostupných údajov je takmer nekonečno, preto uvedieme iba tie základné:

  • celkový počet návštev za deň/týždeň/mesiac/ľubovoľné obdobie
  • počet unikátnych návštevníkov (opäť za deň/mesiac/atď. - toto platí pre každý parameter)
  • počet sekcií, ktoré si Vaši návštevníci na webe prezerajú
  • percento okamžitých odchodov z webu
  • zdroje, cez ktoré prichádzajú Vaši návštevníci (Google, odkazujúce stránky, Facebook, atď.)
  • krajiny, z ktorých pochádzajú Vaši návštevníci + jazyky, ktoré používajú
  • zariadenia, cez ktoré navštívili Vašu web stránky (mobil/počítač/tablet)
  • sekcie, ktoré si na stránke pozerali


A tak ďalej. Jednotlivé údaje je navyše možné kombinovať, taktiež je možné nastavenie automatického exportu reportov do pdfka alebo excell súboru a množstvo ďalších vecí. Google Analytics sa navyše neustále vyvíjajú a pribúdajú v nich ďalšie zaujímavé funkcie a údaje. V poslednej dobe to boli napríklad demografické dáta, vďaka ktorým viete koľko Vašich návštevníkov sú ženy, koľko muži, aký majú vek a tak ďalej. Analytics sú jednoducho úžasné :) 

Blog
Top