Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Kauzy internetu: Napster

Napster nebol prvým a rozhodne ani posledným. Jeho príbeh je však najvýraznejší z celej plejády služieb/serverov ponúkajúcich možnosť stiahnuť si hudbu (alebo iný typ obsahu chráneného autorskými právami) bez toho, aby sme zaplatili čo i len cent. A navzdory tomu, že jeho "sláva" trvala len čosi viac ako dva roky, jeho vplyv budeme cítiť už zrejme na veky. 

Z technického hľadiska išlo o P2P (peer-to-peer) platformu umožňujúcu ľuďom po celom svete zdieľať súbory, ktoré majú v počítači. Tzn. ak mal jeden užívateľ na harddisku uložený nový album od skupiny Metallica (k nim sa ešte vrátime), mohli si ho iní užívatelia od neho stiahnuť. Čím viac užívateľov bolo pripojených, tým rýchlejšie prebiehalo sťahovanie. 

Za projektom stáli Shawn Fanning, jeho strýko John Fanning a tretím do partie bol Sean Parker. Napster spustili v júni 1999 a rýchlo naberal na popularite. Vďačil tomu, podobne ako neskôr Facebook, najmä internátom na amerických univerzitách, ktoré boli kvôli svojej "komunitnosti" dobrou živnou pôdou pre štart rôznych internetových projektov. Na svojom vrchole mal Napster údaje okolo 80 miliónov registrovaných užívateľov, ktorí zdieľali terabajty nelegálne obstaraných MP3-ek denne. Asi neprekvapí, že to neuniklo pozornosti veľkých vydavateľstiev, a tak už v júli 2001 ohlásila služba pod tlakom žalôb a súdnych rozhodnutí svoj koniec.  No neboli to len vydavateľstvá, komu tento "obchodný model" prekážal. Do súdnych ťahaníc sa zapojilo aj niekoľko interpretov, z ktorých jednoznačne najvýraznejším bola spomínaná Metallica. Tá si za svoj postoj vyslúžila kritiku zo strany fanúšikov, no napokon aj s ostatnými žalobcami dosiahli svoje - Napster sa zaviazal zaplatiť na odškodnom viac ako 36 miliónov dolárov a na príkaz súdu zastavil prevádzku. Finančné prostriedky v tejto výške však spoločnosť nemala. A tak na február 2002 naplánovali spustenie prevádzky založenej na mesačnom poplatku užívateľov, čo malo problém vyriešiť. To je mimochodom model, ktorý sa v súčasnosti snažia presadiť rôzne online hudobné platformy, no z priebežných výsledkov sa nezdá byť uspokojujúci pre všetky zúčastnené strany  - prevádzkovateľa, vydavateľov, interpretov a užívateľov. 

Z tohto plánu však zišlo kvôli problémom v rokovaniach s veľkými vydavateľstvami, ktoré mali poskytnúť práva na šírenie hudby. A tak v máji toho istého roku predali zakladatelia projekt nemeckému vydavateľstvu Bertelsmann za pekných 85 miliónov dolárov. Toto vydavateľstvo chcelo dotiahnuť model s platením predplatného do konca, no nepodarilo sa. Súd totiž transakciu pozastavil a miesto toho nariadil rozpredať všetky aktíva Napsteru a získanými prostriedkami uspokojiť veriteľov. Išlo však skôr o symbolické gesto - napáchané škody mnohonásobne prevyšovali prostriedky získané z predaja. 

Zo všetkých položiek na aukčnom zozname mala jedna jediná skutočnú hodnotu - značka Napster. Prvým kupcom bola spoločnosť Roxio, od ktorej ju v roku 2008 kúpil americký gigant, predajca elektroniky Best Buy. Suma? 121 miliónov dolárov. 

O tri roky neskôr prišlo k zlúčeniu značky s online hudobnou službou Rhapsody, pričom si Best Buy ponechal v novom subjekte minoritný podiel. V roku 2016 sa Rhapsody premenovala na Napster a kruh sa tak svojim spôsobom uzavrel. Z pôvodného piráta internetu sa stal server na (legálne) streamovanie hudby, ktorý sa postupne rozširuje do celého sveta. A zatiaľ čo je jeho minulosť zaujímavá, budúcnosť je otázna.

Pokiaľ ide o zakladateľov - overené informácie sa nám podarilo dohľadať o dvoch z nich. Shawn Fanning sa po krachu Napsteru uchytil vo svete online biznisu a dnes sa mu naďalej darí. S nulou žalôb na konte a pár miliónmi dolárov k dobru. 

Z trochu iného súdku je osud Seana Parkera, ktorý sa stal stálicou Silicon Valley. Bol súčasťou mnohých projektov, z ktorých najmä jeden vystupuje z radu - Facebook. Stal sa jeho prezidentom päť mesiacov po založení a podľa vyjadrení Marka Zuckerberga bol dôležitou súčasťou začiatku a jemu samotnému predal množstvo vedomostí ohľadom fungovania korporátneho sveta. Táto epizódka skončila v roku 2005, kedy usporiadal Sean oslavu, na ktorú boli privolaní policajti a v jeho dome našli kokaín. Nevedno či jeho, no zo svojho postu musel odstúpiť. Napriek tomu zostal súčasťou Facebooku, so Zuckerbergom sa údajne naďalej stretávajú a celkovo asi nemá byť prečo nespokojný. Vo filme ho hral Justin Timberlake a Forbes odhaduje jeho majetok na viac ako dve miliardy dolárov :) 

 

Blog
Top