Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

KAUZY INTERNETU: MAX SCHREMS

Celé to začalo v roku 2011. Rakúsky študent práv Max Schrems sa rozhodol požiadať Facebook na základe európskeho zákona o prístupe k informáciám o všetky dáta, ktoré mali v súvislosti s ním uložené. Bolo mu vyhovené a dostal CD s viac ako 1200 stranami informácií o sebe, záznamami všetkých konverzácií, vecí, ktoré lajkol, ktoré lajkli jeho priatelia, a tak ďalej. V tomto bode sa rozhodol na celú vec len upozorniť a uverejnil všetky dokumenty na web stránke europe-v-facebook.org, aby mali užívatelia Facebooku predstavu o tom, čo všetko si o nich sociálna sieť ukladá. Napokon sa rozhodol pre podanie sťažnosti, ktorá po určitých ťahaniciach viedla k zmazaniu časti dát a vypnutiu softvéru na rozpoznávanie tváre zo strany Facebooku. 

Prišiel rok 2013 a s ním explózia bomby menom Edward Snowden / NSA / program PRISM - skrátka sa celý svet dozvedel o tom, že nám akísi ľudia v Amerike vidia až do žalúdku. Schrems sa teda rozhodol konať a podal novú sériu sťažností, ktorých cieľom bolo dopátrať sa mechanizmu, akým boli odovzdávané dáta o európskych užívateľoch americkej tajnej službe, už spomínanej NSA. 

Na vysvetlenie - Facebook má tak, ako mnohé svetové IT firmy svoje európske sídlo v Írsku (najmä kvôli veľmi priateľskému daňovému "zaťaženiu"). A tak by údaje, ktoré Facebook nazbiera o svojich európskych užívateľoch, mali ostať v Írsku. Resp. existujú mechanizmy, ako ich "previezť" do zahraničia, no pokiaľ ide o ich odovzdanie zahraničnej tajnej službe (NSA), stáva sa celá situácia dosť delikátnou. A Schrems sa rozhodol strkať svoj nos práve do toho, akým spôsobom sa toto udialo a či to bolo všetko podľa kostolného poriadku. 

Od tohto bodu to už začína byť riadne zamotané, v prípade sa vyskytuje množstvo rôznych úradov/inštancií/autorít a nariadení, ktorými sa jednotlivé strany (postupom času ich začalo rezko pribúdať) mohli alebo nemuseli, či snáď mali (?) riadiť. Dobre to zhrnuli napríklad Irish Times , ak máte viac času odporúčame pozrieť Wikipediu.

Žalovať jednu z najhodnotnejších firiem sveta samozrejme nie je len tak a Schrems sa rozhodol finančnú záťaž riešiť verejnou výzvou (výdavky idú do miliónov eur). Nielen na prispenie na náklady ale aj na pripojenie sa do hromadnej žaloby. V čase písania tohto článku sa mu podarilo zhromaždiť viac ako 25 000 ľudí, čo možno znie slušne, no nezdá sa, že by to malo reálny efekt. Aspoň zatiaľ. Bohužiaľ práve naopak, podľa nášho názoru zaváňa prípad zvláštnymi prieťahmi, tak typickými pre situácie, kedy si to chce Dávid rozdať s Goliášom. Posledným posunom v kauze bol proces odohrávajúci sa pred Dublinským súdom v marci 2017. Odvtedy čakáme na verdikt. Pokiaľ sa stane nemysliteľné a súdy sa priklonia na stranu Maxa a spol., bude to mať obrovské dopady na spôsob, akým sa spracúvajú a odovzdávajú informácie o užívateľoch sociálnych sietí (aspoň v rámci EÚ). Tým pádom to môže priamo ovplyvniť to, či si bude môcť nejaký úradník kdesi v Marylande, čítať Vaše súkromné konverzácie na Facebooku, citlivé správy v Gmaily a tak ďalej. My držíme palce a zbytok starého kontinentu azda tiež.   

 

Blog
Top