Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Ikonické reklamné kampane #1

Reklamný priemysel vyprodukoval za dobu svojej existencie tisíce kampaní, ktoré pomohli spoločnostiam zvýšiť zisk. Niektoré z nich však svojou kvalitou presiahli pôvodný účel, zaryli sa hlboko do našich pamätí a stali sa súčasťou histórie alebo popkultúry. V tomto seriáli si predstavíme tie najznámejšie zo známych, najikonickejšie z ikonických a najúspešnejšie z úspešných.
 

Red Bull - Red Bull Stratos

Začneme s najmladšou z nášho  zoznamu. Spomínate si na kúsok Felixa Baumgartnera, pri ktorom sa nechal teplovzdušným balónom vyniesť 39 kilometrov nad zem, aby pri následnom voľnom páde prekonal ako prvý človek v histórii rýchlosť zvuku bez použitia motorov? Popri pokorení ďalších štyroch rekordov. Nejakú dobu po tomto odvážnom čine kolovali internetom podarené vtipy na tému "ten pocit, keď má výrobca energetických nápojov väčší kozmický program ako tvoj štát". A práve v tom spočíva genialita tohto kúsku, ktorý prenášalo takmer osemdesiat televíznych staníc v päťdesiatke krajín sveta. Okrem toho bol streamovaný na internete, kde si ho zaplo cca 52 miliónov ľudí, čo z neho v tom čase činilo najsledovanejší prenos všetkých čias. Videá zachytávajúce celý projekt dokopy nazbierali viac ako 200 miliónov vzhliadnutí a Red Bull zaznamenal medziročný nárast predaja v USA o 7% a celosvetovo o 3%. A o tom, že o dva roky neskôr bol Felixov rekord prekonaný, sa dodnes príliš nehovorí.

Nike - Just Do It

Kampaň vznikla na konci osemdesiatych rokov a predsa je stále aktuálna. "JUST DO IT." - proste to sprav. Jej genialita spočíva v jej jednoduchosti a spolu s ikonickým logom spoločnosti Nike vytvorila nesmrteľný vizuál. V čase keď bola predstavená verejnosti, malo Nike ročné tržby 800 miliónov dolárov. O desať rokov neskôr sa približovali desiatim miliardám. 

Apple - Think Different

V roku 1997 sa vrátil Steve Jobs do čela trápiacej sa spoločnosti Apple, ktorú medzičasom prevalcovala konkurencia. Okrem nového, revolučného produktu, si situácia vyžadovala aj jednoznačnú správu verejnosti o tom, že Apple je späť a tak vznikla dnes už ikonická reklamná kampaň "Think Different". Pred autormi stála veľká úloha minimálne dorovnať predošlé kampane, z ktorých tá najznámejšia, "1984", bola neskôr vyhlásená za najlepšiu reklamu všetkých čias. Think Different svojej úlohe dostála. V spote sa objavujú velikáni modernej civilizácie ako Albert Einstein, Bob Dylan, John Lennon, Thomas Edison, Mahátma Ghándi, Pablo Picasso a ďalší. Video sprevádzané hudbou a slovami vyzdvihujúcimi outsiderov s revolučným myslením, dokonale zahralo na city spotrebiteľov a predznamenalo budúcu dominanciu Apple vo svete biznisu.

Absolut vodka - Absolute...

Keď sa nad tým zamyslíte, tvar fľaše Absolut vodky nie je nijak výnimočný a predsa ho výnimočným spravili. Stačilo zasadiť produkt do zaujímavého prostredia a doplniť názov o zopár výstižných slov, väčšinou jedno jediné. Celkovo takto vzniklo viac ako 1500 samostatných reklám, ktoré spravili z obyčajného produktu kultovú značku obľúbenú po celom svete. Súčasne ide o najdlhšiu kontinuálne bežiacu reklamnú kampaň všetkých čias - trvala 25 rokov (!). A výsledky? Keď kampaň štartovala, mala Absolut vodka na americkom trhu podiel 2,5%. Po jej skončení predstavoval približne 50%.  Dnes sú jednotlivé vizuály zberateľskými kúskami, s ktorými sa obchoduje a samotná kampaň sa aj po svojom skončení teší stále veľkej popularite. Pre jej čiastočný prehľad navštívte web absolutad.com


Marlboro - Marlboro Man

Kampaň vznikla v roku 1955 a podľa rôznych zdrojov predstavuje jednu z najpodarenejších prác histórie reklamného priemyslu. Marlboro Man bol vytvorený za účelom predstavenia cigariet s filtrom, ktoré boli v tej dobe považované za zženštilé. A tak sa zrodila postava tvrdého prériového chlapa fajčiaceho "malborky" a spolu s ním mýtus nekonečnej krajiny Marlboro. Motív bol používaný neskutočných 45 rokov a o jeho účinnosti nemôže byť debaty - už dva roky po zahájení kampane stúpli spoločnosti Philip Morris tržby o 300%. No celý príbeh má aj svoju smutnejšiu stránku - štyria herci/modeli, ktorí stvárnili postavu Marlboro mana zomreli na choroby súvisiace s fajčením.

Blog
Top