Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

História internetu: Tim Berners Lee

Sir Timothy John Berners-Lee, známy aj ako TimBL, je anglický počítačový odborník a má 62 rokov. Vynašiel  World Wide Web, teda internet. Od marca do novembra v roku 1989 navrhol systém pre správu informácií a implementoval prvú komunikáciu medzi klientom na Hypertext Transfer Protocol-e  (HTTP) a serverom cez internet.

Timothy John Berners-Lee pracoval prvý raz v CERN-e ako nezávislý spolupracovník už v roku 1980.  Už v tom období vznikla predstava o hypertexte a o uľahčení zdieľania a aktualizácie informácií medzi výskumníkmi. Na tri roky však odišiel pracovať z CERN-u k John Poole Image Computer Systems, Ltd., v meste Bournemouth.

Príbeh vzniku internetu začal

V roku 1984 sa vrátil do CERN-u a začal sa písať príbeh internetu. O 5 rokov neskôr, v roku 1989, bol CERN najväčšou sieťou počítačov v Európe a dal základ internetu. Sir Timothy John Berners-Lee využil príležitosť a prepojil hypertext s Internetom:

"Musel som zobrať hypertext a pripojiť ho k Transmission Control Protocol a Domain Name System-u a-ta-dá! - The World Wide Web... Vytvorenie webu bol naozaj zúfalý čin. Bolo to veľmi ťažké, keď som v CERN-e pracoval druhý raz. Väčšina technológií webu, rovnako ako hypertext, ako aj internet a multifontové textové objekty boli všetky už navrhnuté. Len som ich musel dať dohromady."

Vynález internetu v dejinách ľudstva

Vynález World Wide Web-u bol číslom jedna v zozname 80-tich kultúrnych momentov, ktoré ovplyvnili svet v 20. storočí. Porotu tvorilo 25 významných vedcov, akademikov, spisovateľov a svetových vodcov. V roku 2004 získal Berners-Lee ocenenie časopisu Time a bol zaradený medzi 100 najdôležitejších ľudí 20. storočia ako vynálezca internetu - "Inventor of the World Wide Web". 

Sir Timothy John Berners-Lee je riaditeľom konzorcia World Wide Web Consortium (W3C), ktoré dohliada na pokračujúci vývoj webu a zakladateľom nadácie World Wide Web Foundation.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Berners-Lee

Blog
Top