Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Facebook Ads vs. Google Adwords

Reklamné systémy od Facebooku a Google sú najobľúbenejšími inzertnými platformami na svete. No zatiaľ čo jeden z nich je v základe ľahko ovládateľný aj laikom, kvôli tomu druhému sa píšu rozsiahle inštruktážne knihy a usporadúvajú vzdelávacie kurzy. Pokiaľ sa rozhodujete, ktorý z nich použiť pre propagáciu svojho projektu, ste na správnej adrese. V tomto blogu si popíšeme ich základné rozdiely a situácie, za ktorých sa oplatí voliť jeden alebo druhý. 

Facebook Ads

Z hľadiska nastavenia a prevádzky sú jednoznačne užívateľsky jednoduchšie ako Adwords. Viacerí naši klienti si ich spravujú sami, aj priemerný užívateľ sa v ich systéme dokáže zorientovať pomerne rýchlo. Za každých okolností však platí, že pokiaľ chcete z Facebook Ads získať maximálny efekt, oplatí sa spolupracovať s agentúrou, ktorá sa tomu venuje na plný úväzok. „Zaboostovaním“ príspevku to totiž len začína a následné analýzy úspešnosti a optimalizácie ďalších kampaní dokážu dramaticky zlepšiť ich výkon. 

Výhodou Facebook Ads sú jednoducho spracované široké možnosti nastavenia a vedľajší efekt budovania publika v rámci Vašej fanpage. Ak si aj nezvolíte formát kampane zameraný na zbieranie lajkov, ale chcete napríklad spropagovať svoju web stránku, môžete očakávať okrem klikov na web aj rast Vašej základne fanúšikov. Okrem toho môžete propagovať svoje produkty a služby, alebo založiť kampaň na konkrétnej akcii, ktorú chcete dosiahnuť – napríklad aby Vám ľudia napísali správu. To najlepšie však prichádza v momente, kedy si môžete definovať svoju cieľovú skupinu. Máte možnosť zadať vek, lokalitu, pohlavie, vzdelanie, záujmy,... Takto presné cielenie nenájdete nikde inde. 

Pokiaľ ide o ceny, z našich skúseností vyplýva, že Facebook Ads sú lacnejšie ako Google Adwords, aj keď, samozrejme, všetko závisí od nastavení, sezóny, atď. No pokiaľ by sme mali spriemerovať a porovnať napríklad počet klikov na reklamu voči vynaloženým prostriedkom, Facebook Ads víťazí. Je tu však jeden základný rozdiel – v prípade Google Adwords máte možnosť ukázať svoju reklamu človeku, ktorý hľadá to, čo Vy ponúkate, presne v tom momente, kedy to hľadá. No o tom až v druhom bode. 

Google Adwords

Ešte aj v roku 2016 generoval tento geniálny vynález viac ako 90% všetkých tržieb Google (resp. po novom Alphabet). Postupom času sa zdokonalil na predtým nepredstaviteľnú úroveň a možnosti jeho nastavenia sú prakticky nekonečné, na svete sú desiatky tisíc profesionálov, ktorí sa nevenujú ničomu inému. Z toho teda vyplýva, že laik sa v rozhraní Google Adwords zapotí. A zatiaľ čo sa mu vo výsledku celkom určite podarí kampaň nastaviť a spustiť, jej výsledky budú pravdepodobne ovplyvnené jeho neznalosťou. Pri Adwords teda jednoznačne odporúčame spoluprácu s agentúrou.

Najväčšou výhodou tejto platformy je už spomínaný fakt, že sa reklamy zobrazujú vo výsledkoch najpoužívanejšieho vyhľadávača na svete – Google. No okrem toho sa môžu zobrazovať aj v tzv. „obsahovej sieti“, ktorá zahŕňa milióny web stránok po celom svete. O samotnom youtube alebo gmaily už ani nehovoríme. A okrem textového spracovania môžu mať aj bannerovú alebo video formu, vďaka čomu viete vytvoriť rozmanitú kampaň šitú na mieru Vašim potrebám.

Nevýhodou Google Adwords môže byť ich väčšia finančná náročnosť. Z našich skúseností sú naozaj efektívne pri niekoľkomesačnej prevádzke s rozpočtom v stovkách eur. Pokiaľ chcete inzerovať na frekventované kľúčové slovo, napríklad „hotel“, môžete sa spoľahnúť na to, že Vás jeden klik vyjde niekoľko eur. Mínusom je aj to, že sa všetok efekt vytratí v momente ukončenia kampane, zatiaľ čo sa na Facebooku zaboostovaný príspevok môže ďalej virálne šíriť a zbierať fanúšikov. Na druhú stranu, nikto iný Vám nedá možnosť priamo osloviť potenciálnych zákazníkov v režime nákupného správania. 

Záver

Obe platformy sú geniálne. Máte možnosť nastaviť si cieľovú skupinu, regulujete si rozpočet, môžete platiť len za klik a kampaň kedykoľvek ukončiť. Facebook Ads však považujeme za nutnú položku v rozpočte každej firmy. Aj keď do nich dáte mesačne čo i len 30 €, spravíte niečo pre svoju značku a rozšírite si publikum na fanpage. Na druhú stranu, prevádzkovať kampaň s rovnakým rozpočtom v Google Adwords, nemá (takmer) žiadny zmysel. Ideálne je kombinovať obe, no pokiaľ ide o propagáciu firmy ako celku, Facebook jednoznačne vedie. A pokiaľ ide o propagáciu konkrétnych služieb alebo produktov, je z našich skúseností Google Adwords efektívnejším médiom. 


Držíme palce s kampaňami, pokiaľ by ste s nimi potrebovali pomôcť, kontaktujte nás :)

Blog
Top