Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

ČO JE SSL CERTIFIKÁT?

Povedomie o internetovej bezpečnosti našťastie stúpa a spolu s ním aj obľúbenosť SSL certifikátov. Čo to vlastne je a prečo by ste to mali mať? Tieto otázky nám kladie čoraz väčšie množstvo klientov, preto sme sa rozhodli všetky ich zodpovedať. 
 

O SSL certifikátoch

Skratka "SSL" znamená "Secure Sockets Layer" a jedná sa o technológiu zabezpečenia prenosu dát medzi dvoma bodmi v rámci internetu. Aby sme to zjednodušili: Vy, čitateľ tohto článku predstavujete bod 1 (resp. Váš počítač ho predstavuje) a náš web predstavuje bod 2 (resp. server, na ktorom je náš web uložený). Na to, aby sa Vám stránka zobrazila, muselo prísť k prenosu dát zo serveru do Vášho počítača. A pokiaľ by ste sa nám rozhodli poslať žiadosť o cenovú ponuku, príde k prenosu dát z Vášho počítača na server. V tomto prípade by sa pravdepodobne nejednalo o prenos citlivých dát, no akonáhle niekde platíte cez web svojou kreditkou, je to už o inom. Pokiaľ by ste platbu vykonávali cez nezabezpečenú stránku, mohla by sa na tento prenos napojiť tretia strana a všetky dáta získať. A tu vstupujú na scénu SSL certifikáty a to dvoma spôsobmi:
 

1. prenos dát šifrujú unikátnym algoritmom, ktorý je v drvivej väčšine natoľko komplikovaný, že je neprelomiteľný (o tomto si viac povieme nižšie)

2. bezpečne identifikujú a autorizujú oba body pripojenia (tzn. Váš počítač a server, na ktorom je web stránka) ako tie, ktoré sú oprávnené na príjem daných dát

Komunikácia je tým pádom zabezpečená a Vy sa nemusíte obávať toho, že si niekto za pár dní kúpi na Vašu kreditku tucet najnovších iPhoneov niekde v Hong Kongu. 

 

Prečo mať SSL certifikát

Najprv uvedieme dôvod, ktorý je platný pre všetkých - Google má zabezpečené weby rád. Nie je to faktor, ktorý by znamenal rozdiel medzi prvou a desiatou stránkou výsledkov, no prečo trochu nepodporiť svoju optimalizáciu na vyhľadávače? Ako radi hovoríme - na prvých priečkach čakajú peniaze, investovať sa oplatí. 
Potom sú tu špecifickejšie typy biznisov, v prvom rade e-shopy, ktorých je najviac. No platí to pre akýkoľvek web, ktorý narába s osobnými údajmi svojich návštevníkov / užívateľov. V týchto prípadoch je otázka zle položená. Netreba sa pýtať: "Prečo mať SSL certifikát?" Ale naopak: "Prečo nemať SSL certifikát?". Odpoveď je: taký dôvod neexistuje. Zatiaľ je to len Vaša morálna povinnosť, veríme, že čoskoro bude aj legislatívna. Napokon to môže byť aj drobný predajný argument - stačí sa tým pochváliť v pätičke webu.
 

Koľko to stojí?

Veľká časť motivácie na vznik tohto blogu tkvie v tom, že sa v poslednej dobe stali kvalitné SSL certifikáty cenovo dostupnými. Ak radi šetríte, nedá Vám veľa námahy nájsť ich doslova a do písmena za pár dolárov na rok. V tomto prípade však neručíme za kvalitu, navyše kopa stránok ponúkajúcich certifikáty v týchto cenách nám neprišla veľmi dôveryhodná. Pamätajte totiž na to, že po úhrade ste ešte závislí na vydavateľovi, aby Vám certifikát sfunkčnil a vydal. Preto odporúčame nehľadať najlacnejšie ponuky, ale ísť overenými cestami, čo je podľa našich skúseností okolo 50 € na jeden rok.
Samozrejme, aj pri SSL certifikátoch platí, že sú k dispozícii produkty "vyššieho štandardu" v stovkách eur, prípadne aj v tisícoch. No to už sú riešenia, ktoré sú určené pre menej ako jedno percento trhu.
 

Aké sú záruky?

Veľmi atraktívne! :) Krása SSL certifikátov spočíva o.i. v tom, že za "marketingovými kecami" stoja reálne záruky. Pokiaľ sa bavíme o kvalitných vydavateľoch, každý svoj produkt podporuje určitou sumou, ktorá bude poškodenej strane vyplatená v prípade, že príde k prelomeniu šifry. Teda, že sa tretia strana zmocní dát a zneužije ich. Tie sumy sa rôznia, my sme narýchlo našli napr. certifikát Secure Site Pro od renomovanej spoločnosti Symantec. Nie je to práve reprezentatívna zložka, ide skôr o "high-end" riešenie, ročne stojí takmer 600 dolárov, no ak by ste ním mali zabezpečený web a ten by niekto úspešne napadol, mali by ste si spraviť v kapse miesto na 1 500 000 $.
 

Ako si ho viem zabezpečiť?

Odporúčame kontaktovať svojho poskytovateľa webhostingu, prípadne spoločnosť, ktorá sa Vám stará o web. Ak ani jedna možnosť nie je vyhovujúca, je to jednoduché - kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme.
 
Blog
Top