Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

O DIZAJN MANUÁLI

Už niekoľko krát sa nám stalo, že sa klient dožadoval dizajn manuálu, mysliac tým vizitky, hlavičkový papier a ďalšie firemné printové materiály, ktoré sú súčasťou štandardnej výbavy prezentačných materiálov. Dizajn manuál je však o niečom úplne inom, preto sme sa rozhodli zhrnúť to a vysvetliť :)
 

Čo je dizajn manuál?

V podstate sa jedná o príručku používania značky, ktorá obsahuje informácie o logu, prostredí v akom sa môže využívať a tak ďalej. Dizajn manuál si vo všeobecnosti nechávajú vyrábať skôr stredné a väčšie podniky, čo je však chyba, jeho užitočnosť sa celkom určite vzťahuje aj na malé firmy.
 

Čo všetko zahŕňa?

To je rôzne, zväčša to závisí od rozpočtu pri jeho vytváraní. Základom je opis loga - vyobrazenie možných spôsobov zobrazenia loga, prijateľných farebných prostredí, v ktorých sa môže zobrazovať, prípadne farebných variácií. V dizajn manuáli by tiež nemali chýbať typy písma, ktoré sa môžu na materiáloch spoločnosti využívať a ochranná zóna loga, teda priestor, ktorý musí byť v jeho blízkosti prázdny. Ďalej sa to rôzni aj podľa zamerania spoločnosti - napríklad dizajn manuály pivovarov mávajú zopár stoviek strán, kvôli detailnému popisu umiestnenia symbolov spoločnosti na rôznych reklamných materiáloch, a tak ďalej.
 

Prečo ho mať?

Pretože si vďaka nemu chránite vlastnú značku. Predstavte si hypotetickú situáciu, ktorá sa však z našich skúseností deje celkom bežne - jedna spoločnosť Vám zabezpečuje prezentáciu na webe, ďalšia Vám vyrába printové materiály, tretia firma napríklad video spoty. Každý z týchto dodávateľov si to spraví zľahka po svojom, výsledkom čoho je nekonzistentná prezentácia, pretože niekde máte písmo veľkosťou 16 a sivé, zatiaľ čo inde je dvadsiatkou a čierne. Rôznia sa veľkosti vášho loga, jeho odsadenie od textu, atď. Keby mali všetci VašI dodávatelia k dispozícii dizajn manuál, v ktorom majú jasne uvedené pravidlá používania značky, výsledok by pôsobil ucelene a vyvážene. 
 

Príklady dizajn manuálu

Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých príkladov dizajn manuálu svetovo známych spoločností (pre jeho otvorenie kliknite na odkaz) - Skype, televízna stanica Channel4, Facebook.
Blog
Top