Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

Ako vznikol YouTube

Internet a YouTube dnes neoddeliteľne patria k sebe. Všetci vedia, že YouTube vlastní Google, ale málokto už pozná príbeh zrodu populárnej video siete. Dnes všetky možné videá denne sledujeme väčšinou na tomto video serveri.  

Ako mnoho iných spoločností, aj YouTube sa radí medzi „garážové firmy“ v ponímaní ekonomicky vyspelého sveta. Aj dnes podobne vznikajú niektoré start-upy.  Začalo sa to oficiálne presne 15. februára 2005 a prvým videom sa stal 19-sekundový klip s názvom "Ja v ZOO" z 23. apríla 2005. Pridal ho jeden zo zakladateľov Jawed Karim. Doteraz má viac ako 36 miliónov zhliadnutí.

Z nevinného start-upu, miliardový biznis

Jawed Karim založil YouTube s ďalšími dvoma kolegami z PayPalu - Chadom Hurleym a Stevom Chenom v roku 2005. Projekt začal byť úspešný a jednoduchosť používania a možnosti zdieľania videí si získavali milióny fanúšikov. Tvorcovia projektu však na takýto úspech neboli pripravení. Stalo sa niečo, s čím nerátali.

Okrem množstva amatérov využívali novú video službu aj profesionáli a potenciál zacítili aj veľké spoločnosti. Autori sa venovali nakrúcaniu krátkych filmov, speváci zverejňovali svoje klipy a politici kampane. O rok neskôr, v októbri 2006, YouTube kúpila spoločnosť Google za 1,65 miliardy dolárov.

Ako zarobiť na YouTube 

YouTube dnes zaznamenáva miliardy vzhliadnutí nahratých videí denne. Každú minútu pribudne 300 hodín nových videí od používateľov. YouTube od Google dnes nahrádza televíziu a je najväčším hráčom v segmente online videí. Publikum je rôznorodé a prístup k  službe majú ľudia z takmer celého sveta.

Jednotlivci, ktorí na stránku pridajú videá s virálnym potenciálom, môžu na službe zarobiť až 6-ciferné sumy. Zdrojom príjmu sa pritom stáva reklama a sponzorstvo.

Prvé video „Ja v ZOO“:

Blog
Top