Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNEHO DODÁVATEĽA WEBHOSTINGU

Váš dodávateľ webhostingu bude mať v správe nielen Vašu web stránku, ale aj e-maily. Obe sú dnes životne dôležitými súčasťami prevádzky akéhokoľvek projektu, preto sme sa rozhodli podeliť sa s Vami o pár našich skúseností. Hoci je už v tomto smere v súčasnosti slovenský trh vyvinutý, stále je pár možností ako spraviť chybu a veríme, že vďaka tomuto blogu sa ich vyvarujete.
 

Zahraničie vs. Slovensko

V minulosti sme sa už viac krát stretli s požiadavkou klienta hostovať jeho web stránku v zahraničí, konkrétne v USA, resp. Veľkej Británii. V dvoch prípadoch išlo o lepšie parametre webhostingu (o tom si povieme viac nižšie), v jednom prípade sa klient kdesi dočítal, že servery v našich končinách sú častejšie vyhodnocované ako rozosielatelia SPAMu. Boli sme teda nútení použiť zahraničný webhosting, čo sa vo všetkých troch prípadoch ukázalo ako hororová skúsenosť. Na jednej strane stáli (aspoň "na papieri") vynikajúce parametre - obrovská kapacita v stovkách gigabajtov, neobmedzený počet mailov, webov, všetkého a to celé iba za pár dolárov / libier mesačne. Na druhej strane boli časté výpadky, katastrofálna technická podpora, príšerné administračné rozhranie a pomalé načítanie stránok. Možno sme mali len nešťastie na dodávateľa, hoci sme si v každom zo spomenutých prípadov robili prieskum, no v každom prípade odporúčame hostovať Vašu web stránku na Slovensku. Možno to tu nie je najlacnejšie na svete, no verte nám, tých pár peňazí navyše za to stojí. 
 

Podľa čoho vyberať

Našťastie už pominuli doby, kedy si poskytovatelia účtovali za každú jednu emailovú schránku alebo databázu. To znamená, že ak by ste na takého narazili, určite treba hľadať ďalej. 
Z technického hľadiska je teda rozhodujúca kapacita a v tomto smere sa nemusíte nechať balamutiť na veľkokapacitné webhostingy. Z našich skúseností vyplýva, že klasický firemný web zaberá zopár desiatok megabajtov. Treba ešte rátať s nejakým priestorom na maily, to už v závislosti od typu Vašej činnosti. Napr. my toho priestoru spotrebujeme veľmi veľa kvôli zasielaniu návrhov klientom a podobne, a niektorí naši zákazníci si dlhodobo vystačia s dvesto megabajtmi. Pamätajte, že navýšiť kapacitu nie je pri normálnom dodávateľovi nikdy problém, nám to určite príde ako lepšie riešenie, než platiť za priestor, ktorý nemusíte využiť. 
 
Potom je tu samozrejme mnoho ďalších technických faktorov, no pokiaľ sa bavíme o kvalitných poskytovateľoch (Websupport, WY, Webhouse, Exohosting,...), sú veci ako podpora najnovších verzií programovacích jazykov, databáz, automatická záloha dát, atď., už chápané ako automatika. 
Ostáva nám teda cena a pri nej sú medzi najväčšími hráčmi na trhu iba drobné rozdiely. Pokiaľ však idete po najnižšej cene, pamätajte na to, že Váš poskytovateľ webhostingu bude mať na svojich serveroch Vaše e-maily, web, možno citlivé údaje Vašich zákazníkov, a tak ďalej. Tým chceme povedať, že je lepšie zaplatiť viac veľkej firme, pretože tá bude mať skôr prostriedky na zabezpečenie týchto dát. Hackerské útoky sa dejú na dennej báze, máme s tým svoje trpké skúsenosti, v tomto prípade sa šetrenie nemusí oplatiť. 
 

Koho odporúčame my

Počas rokov našej existencie sme prevádzkovali weby u každého čo i len trochu významnejšieho tuzemského prevádzkovateľa. Napokon sme zakotvili u Websupport.sk, kde sme už piatym rokom spokojní a presúvame k nim každého klienta, ktorý u nich ešte nie je. Jasné, z času na čas má niektorý z webov (spravidla maximálne) pár minút výpadok kvôli nejakému hackerskému útoku, no ide o zanedbateľné množstvo prípadov. A po všetkých našich skúsenostiach sme radi za skvelú podporu, férové jednanie a pohodovú ovládateľnosť ich administračného rozhrania. Odporúčame! 
 
Blog
Top