Nechajte si vypracovať cenovú ponuku info@uspesneweby.sk
Tvorba úspešných web stránok
Blog

AKO SI VYBRAŤ DOMÉNU

Výber správnej domény sa zdá byť triviálnou úlohou, no aj táto vec sa dá spraviť dobre a potom sa dá spraviť ešte lepšie. Táto problematika nabrala na šírke najmä odkedy boli koncom roka 2014 vypustené desiatky nových koncoviek. Tie sa už nezamieriavajú na lokalitu / štát, ale na zameranie / tému. Možností je dnes veľa, takže ako na to? Rozdelíme si to podľa faktorov:
 

I. ZNAČKA

Najobvyklejšia voľba domény je názovfirmy.niečo. Samozrejme, zakúpiť si doménu s názvom svojej spoločnosti je základ, ktorému rozhodne neradíme sa vyhnúť. Otázkou však je, či sa radšej nerozhodnúť pre doménu s opisnejším názvom, ktorá nám uľahčí získanie kvalitných pozícií v google.sk. Na jednej strane nám tak stojí tvorba a podpora vlastnej značky, ktorá je nevyhnutnosťou, a na tej druhej je pragmatický prístup k veci pri získavaní návštevnosti z vyhľadávania. 
 

II. SEO

Alebo aj search engine optimization - teda optimalizácia web stránky na vyhľadávače (v našom prípade predovšetkým Google). Všetko je to o kľúčových slovách a faktom je, že ak máte v názve svojej domény aj kľúčové slovo, na ktoré chcete byť čo najvyššie, pomáha to. Bohužiaľ sme (v čase písania tohto článku) už v roku 2014 a drvivá väčšina domén obsahujúcich iba kľúčové slová už dávno má svojich majiteľov. No môžete sa staviť, že doména v tvare napr. klucove-slovo-nazovfirmy.sk voľná bude. Na druhú stranu vzniká pri týchto doménach jeden hlavný problém - nemajú práve dobrý cveng a na vizitku si ich sotva dáte. 
 

III. ZAPAMÄTATEĽNOSŤ

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete ísť do "SEO domény" alebo nie, berte v úvahu jej zapamätateľnosť. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko, vezmite si nás - successstudio.eu - neverili by ste ako veľmi otravné bolo zakaždým do telefónu hláskovať ako sa píšeme :) Našli sme jednoduché riešenie za 12,30 € + dph na rok - kúpili sme si doménu sstudio.sk, ktorá presmerováva na successstudio.eu a bolo po probléme. Toto riešenie sa dá aplikovať aj na príliš kostrbaté "SEO domény", stačí hľadať cestu. Sú to detaily, no šetria čas aj nervy a vyhnete sa úsmevným reakciám.
 

IV. UŽÍVATEĽSKÝ NÁVYK A LOKALITA

Platí, že na slovensku sú stále najviac v kurze .sk domény, hoci aj .eu sa slušne uchytili a k videniu sú aj weby na iných, medzinárodných koncovkách ako .com, .net, a podobne. .sk domény majú výhodu širokého uživateľského návyku a tiež sú Googlom automaticky zaraďované na lepšie pozície pri vyhľadávaní cez Google.sk (toto sa síce dá pri weboch na medzinárodných doménach obísť vložením language metatagu, no z našich skúseností napriek tomu vyplýva, že sa weby na .sk doméne skráta optimalizujú jednoduchšie). No opäť narážame na problém "rozchytanosti" domén, veď len .sk domén je v obehu v čase písania tohto blogu už vyše 320 000. Toto však netrápi iba nás na Slovensku, no v podstate celý svet, a tak boli vydané desiatky nových doménových koncoviek, napríklad .technology, .bio, .tel, .click, atď. Na jednu stranu sa tak otvárajú široké nové možnosti kreovania domén a určite vznikne mnoho skvelých nápadov. Na druhú stranu užívateľa konfrontujeme s novými možnosťami, na ktoré doteraz nebol zvyknutý. Ak to trochu nadnesieme - donedávna si stačilo zapamätať prvú časť názvu domény a koncovku ste trafili maximálne na tretí pokus. Odteraz to bude komplikovanejšie.
 

V. ŠTÝL

Doména s vtipom a nápadom určite nie je na škodu, vo väčšine prípadov však na ňu neodporúčame umiestňovať hlavnú firemnú prezentáciu. Tieto neformálne domény (nazvime to tak) sa hodia najmä na prezentáciu jednotlivých služieb/produktov, na konkrétne reklamné kampane a podobne. S výnimkou vybraných sektorov by mala doména, na ktorej je umiestnený hlavný web, znieť seriózne a solídne. 
 

VI. ČO ODPORÚČAME?

Pokiaľ sa bavíme o obvykle používaných doménach, ročný náklad na jednu neprekročí 15 € + dph. Odporúčame teda nešetriť, byť kreatívny a pragmatický. Dobrá doména zaujme, pomôže vás predať a uľahčí cestu na špicu výsledkov Google. No aby sme boli konkrétni - odporúčame kúpiť si jednu doménu s názvom spoločnosti a (na začiatok) jednu doménu s kľúčovým slovom, na ktoré potrebujete byť dohľadávaní. Na ňu umiestnite svoj web a urobte jej kvalitnú seo optimalizáciu, doménu nesúcu názov Vašej spoločnosti na ňu presmerujte. A pokiaľ sa jedná o to, kde domény nakupovať, odporúčame Vám websupport.sk
Blog
Top